Česko dnes poprvé zveřejnilo dokument s názvem Priority ČR pro digitální politiky EU 2024-2029, který shrnuje klíčové oblasti pro digitální agendu spolu s konkrétními návrhy jejich řešení. Je primárně určen nové Evropské komisi a vychází z ambice aktivně prosazovat zájmy ČR v digitální oblasti a přispívat k transformaci českého a evropského digitálního prostředí. Priority představil vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš na akci s názvem Digital Policy Dialogue: Charting the Way Forward. Přípravu dokumentu koordinoval se všemi klíčovými ministerstvy a dalšími ústředními orgány státní správy Úřad vlády ČR.

Hlavní priority digitální agendy EU jsou založeny na třech hlavních pilířích, mezi něž patří ochrana lidských práv a demokratických hodnot včetně ochrany soukromí, posilování ekonomické konkurenceschopnosti a inovací a v neposlední řadě budování bezpečnějšího kyberprostoru. Důraz je kladen také na jednotnou aplikaci přijatých pravidel v praxi. Dokument reflektuje současné výzvy, kterým čelí nejen Česko, ale celá Evropská unie, a navrhuje konkrétní kroky k jejich řešení.

V oblasti posilování inovačních kapacit v Evropě Česko intenzivněji podpoří rozvoj nových technologií a kritických odvětví, jako jsou umělá inteligence, polovodiče a kvantové technologie. Zároveň se zasazuje o vytvoření inovativních regulatorních nástrojů a podporu rozvoje digitální infrastruktury pro malé a střední podniky a start-upy.

Důležitým úkolem České republiky je aktivně přispívat k formování digitální agendy EU v období turbulentních globálních změn. Musíme zajistit, že digitální transformace bude prospěšná pro všechny obyvatele, posílí konkurenceschopnost naší ekonomiky a podpoří demokratické standardy spolu s ochranou lidských práv. Klíčovým úkolem pro novou Komisi a pro členské státy bude dobře převést do praxe množství legislativních pravidel, které jsme v EU v minulém období přijali,” uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Dalším důležitým bodem dokumentu je podpora digitalizace veřejných služeb a využívání inovativních technologií pro transparentnější a efektivnější komunikaci s úřady. Česká republika zdůrazňuje význam sdílení řešení mezi členskými státy a institucemi EU, stejně jako podporu open source řešení a využívání cloudových technologií.

„V dnešní nepříznivé geopolitické situaci a zuřícího válečného konfliktu v Evropě se technologická převaha může stát otázkou přežití nejen Evropské unie, ale celého demokratického světa. Dosažení této převahy musí být v centru pozornosti příští Evropské komise a Evropského parlamentu a dalších institucí. Dosáhnout ji lze dokončením jednotného evropského digitálního trhu a strategickou spoluprací s důvěryhodnými partnery mimo EU. To povede k podpoře odolnosti, bezpečnosti, inovací a růstu. Jako podnikatelský sektor jsme připraveni tyto ambice podpořit. Aktivní úlohu očekáváme od české vlády,“ říká Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Dokument je výsledkem úzké spolupráce Úřadu vlády se všemi klíčovými ministerstvy a dalšími ústředními orgány státní správy v rámci Výboru pro Česko v digitální Evropě a reflektuje existující národní strategické koncepce v oblasti digitální agendy. Bude sloužit jako vodítko pro novou Evropskou komisi, jejíž mandát bude zahájen po volbách do Evropského parlamentu v roce 2024.

Prioritní cíle ČR v rámci evropských digitálních politik byly dnes poprvé veřejně představeny na akci Digital Policy Dialogue: Charting the Way Forward v Lichtenštejnském paláci, kterou pořádal Úřad vlády ČR spolu se Svazem průmyslu a dopravy za účasti zástupců podnikatelských asociací a zahraničních hostů. Online se k účastníkům také obrátila Margrethe Vestager, výkonná místopředsedkyně Evropské komise. Účastníci sdíleli své pohledy na prohlubování digitálního vnitřního trhu z perspektivy veřejného i komerčního sektoru.

„Práce Evropské komise v uplynulých čtyřech letech, ať už se jedná o regulaci digitálních platforem či umělé inteligence, se řídila jedním jednoduchým heslem. Technologie by měly sloužit lidem, nikoliv naopak. Všechno úsilí ale začíná nyní. Musíme věnovat každou další minutu prosazování pravidel, která jsme přijali v minulých letech, aby každý z nás mohl vidět a pocítit změnu,” uvedla místopředsedkyně Komise Margrethe Vestager. 

Zkrácenou verzi dokumentu Priority pro evropské digitální politiky 2024-2029 naleznete zde